Kiedy i gdzie: 24 kwietnia 2025 r., godz. 17:00, na platformie ZOOM (info o zapisach na dole ogłoszenia)
mgr Agata Łojek (Wydział Polonistyki UW)
Od rękopisów do megabajtów – jak współczesne narzędzia cyfrowe wspierają badania nad antroponimią historyczną? Prezentacja Antropoteki
Celem referatu jest refleksja nad możliwością wykorzystania nowoczesnych narzędzi cyfrowych do badań z zakresu antroponomastyki historycznej. Podczas Nominarium omówię etapy tworzenia aplikacji Antropoteka, w tym proces digitalizacji, strukturyzacji i analizy danych, oraz zaprezentuję jej wersję testową. Cyfrowa baza danych jest tworzona w ramach projektu „Antroponimia Daleszyc od XVII do XIX wieku – kształtowanie się, ewolucja i uwarunkowania społeczno-historyczne nazwisk z obszaru Kielecczyzny” w programie MNiSW „Diamentowy Grant”.
Antropoteka to innowacyjne narzędzie badawcze, które umożliwi(a):
– wszechstronną analizę materiału (np. socjolingwistyczną, strukturalną, semantyczną);
– automatyczne stworzenie słownika historyczno-etymologicznego badanych nazw;
– udostępnienie danych w formie wyszukiwarki osób i nazwisk oraz mapy rozmieszczenia nazwisk na terenie parafii Daleszyce.
Baza danych, stworzona pierwotnie w arkuszu MS Excel, a następnie importowana do Antropoteki, zawiera ok. 160 000 notacji osób utrwalonych w księgach metrykalnych chrztów i urodzeń z parafii Daleszyce z XVII–XIX w., spisanych w językach łacińskim (do 1825 r.) i polskim (od 1826 r.). Dzięki rozwiązaniom stosowanym w powstającej bazie nazwisk badacze będą mogli w przyszłości łatwiej i szybciej analizować dane antroponimiczne, zwłaszcza historyczne. Baza, dostępna dla użytkowników za kilka miesięcy, będzie miała charakter otwarty, tzn. możliwe będzie prowadzenie w niej w przyszłości badań dotyczących innych okresów i obszarów.
O prelegentce:
Mgr Agata Łojek jest doktorantką na Wydziale Polonistyki UW (w dziedzinie językoznawstwo). Od 2020 r. pełni funkcję kierownika grantu „Antroponimia Daleszyc od XVII do XIX wieku – kształtowanie się, ewolucja i uwarunkowania społeczno-historyczne nazwisk z obszaru Kielecczyzny” w programie MNiSW „Diamentowy Grant”. Należy do Polskiego Towarzystwa Onomastycznego, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego oraz do Societas Linguistica Europaea. W 2019 r. wydała monografię pt. „Antroponimia Kielecczyzny I połowy XIX w.”. Jest autorką kilkunastu artykułów opublikowanych m.in. w „Poradniku Językowym”, „Języku Polskim”, „Forum Lingwistycznym”, „Rozprawach Komisji Językowej ŁTN” i tomach pokonferencyjnych. Wyniki swoich badań prezentuje podczas licznych konferencji polskich i zagranicznych, w ostatnich latach m.in. podczas II Kongresu Historyków Języka w Katowicach, XXIII Międzynarodowej i Ogólnopolskiej Konferencji Onomastycznej w Opolu, 28th International Congress of Onomastic Sciences „Sustainability of names, naming and onomastics” w Helsinkach czy 5th Czech Onomastic Conference w Pradze. Od 2019 r. współpracuje z Fundacją Języka Polskiego. Angażuje się także w działalność popularyzującą wiedzę o polszczyźnie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. ORCID: 0000-0002-1733-1637. Promotorem prelegentki i opiekunem jej „Diamentowego Grantu” jest dr hab. Monika Kresa (Instytut Języka Polskiego UW, Zakład Historii Języka Polskiego i Dialektologii).
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o wiadomość na adres:
nominarium.poltowonom@gmail.com Link do spotkania na platformie Zoom wyślemy w wiadomości zwrotnej.