Nominarium (24.02.2022) Paweł Weszpiński, Imieniny miasta. Opowieść o pracach, rozterkach i przygodach Zespołu Nazewnictwa Miejskiego m.st. Warszawy

przez | 17 lutego 2022

24 lutego 2022, godz. 13:00

dr Paweł Weszpiński

Imieniny miasta. Opowieść o pracach, rozterkach i przygodach Zespołu Nazewnictwa Miejskiego m.st. Warszawy

Od 32 lat nazywanie elementów przestrzeni Warszawy związane jest działalnością Zespołu Nazewnictwa Miejskiego. Doświadczenia prac Zespołu stały się kanwą do opowieści przygotowanej na Nominarium. A są to doświadczenia ze wszech miar różnorodne. Można w nich dostrzec różne, często wyraziste tendencje, takie jak stopniowa, konsekwentna formalizacja działań, takie jak radykalna zmiana programu ideowego propozycji nazewniczych, takie jak uporczywe poszukiwanie nowych kategorii obiektów mogących zaspokajać apetyty nazywających… Można w nich dostrzec stałość problemów i postaw, niezależnie od treści i typu proponowanych nazw. Można wreszcie identyfikować różnorodne motywacje, „filozofie” nazewnicze, koncepcje funkcjonale i ideowe.

Tym ogólnym doświadczeniom towarzyszą szczegóły. Owe szczegóły, czy może wyimki z dość rozległych doświadczeń są wyrazistym smakiem praktyki nazewniczej. Smakiem raz to słodkim, raz gorzkim, to znowu na wskroś kwaśnym. Wyimki te, konkretne przykłady budzące uśmiech, zadowolenie, żal, złość, smutek, rozczarowanie, zwątpienie, satysfakcję będą ilustrować opowieść o kształtowanej współcześnie, acz nie tylko współcześnie toponimii Warszawy.

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o wiadomość na adres:

nominarium.poltowonom@gmail.com
Link do spotkania na platformie Zoom wyślemy w wiadomości zwrotnej ok. 2 dni przed terminem Nominarium.